it-моіппо

12 06 2021

Літня школа з медіаграмотності для шкільних бібліотекарів Миколаївщини “BiblioMediaSchool”

09-11 червня 2021 року в рамках реалізації грантового міні-проєкту «BiblioMediaSchool» від Академії Української Преси в місті Миколаєві проведено Літню школу з медіаграмотності для 25 шкільних бібліотекарів Миколаївської області.

Організатори Літньої школи – Миколаївський ОІППО спільно з МФБ «Академія української преси».

Урочисто відкрили Літню школу Василь Шуляр, д.пед.наук, доцент, директор ОІППО, заслужений учитель України, експерт і тренер Літньої школи та Максим Запорожченко, методист із медіаосвіти Миколаївського ОІППО, куратор та тренер Літньої школи, менеджер проєкту «BiblioMediaSchool».

Під час першого дня Літньої школи учасники познайомилися один із одним через власну стрічку новин у соціальних мережах, поділилися очікуваннями щодо навчання й актуальності медіаграмотності для сучасного педагога, а також обговорили зміни в інформаційному та освітньому середовищах у епоху інформаційної пандемії XXI століття.

Окрім цього, бібліотекарями пройдено дві сесії тренінгів із теми «Маніпулятивний вплив медіа та критичне сприйняття інформації в епоху інфодемії. Фактчекінг» (тренер – Максим Запорожченко), під час якого учасники ознайомилися із основними маркерами сучасної пропаганди, вчились відрізняти типи контенту, факти від суджень, використовувати базові інструменти фактчекінгу. Також опрацьовано основні журналістські стандарти медіаповідомлень й структуру українського медіаринку. Педагоги дізналися, як можна протистояти маніпуляціям із емоціями та визначати різні види фейків. Наскрізною лінією першого тренінгового дня стало явище «інфодемія», яка поширилася в медіапросторі з початком світової пандемії COVID-19.

Під час другого дня роботи учасниками актуалізовано інформацію за перший день, а також пройдено навчання за такими темами:

– «Від інформаційної культури шкільного бібліотекаря до інформаційної культури читача» (тренер – Василь Шуляр, д.пед.наук, доцент, директор МОІППО);

– «Добір, відбір і створення медіатекстів у бібліотеках

закладів загальної середньої освіти», «Бібліотека закладу загальної середньої освіти як “цифровий куратор”: моделювання змісту роботи» (тренер – Галина Гич, к.пед. наук, завідувач кафедри теорії й методики мовно-літературної та

художньо-естетичної освіти МОІППО).

Другий тренінговий день став більш фахово-спрямованим, бо тренери заглибили учасників у тонкощі формування медійної культури в читачів художньої літератури та особливості змістової моделі функціонування сучасної бібліотеки, яка б не лише відповідала нормам «Нової української школи», а й задовольняла інформаційні потреби відвідувачів – учнів та вчителів закладів освіти.

Під час третього тренінгового дня учасниками актуалізовано матеріал за перший та другий дні, а також пройдено навчання з цифрової безпеки та академічної доброчесності (тренер – Максим Запорожченко).

Окрім цього, бібліотекарям презентовано актуальні ресурси з медіаграмотності для використання в професійній діяльності та підвищення рівня власної медіакультури.

Також педагоги спробували себе в ролі рекламодавців, створивши й презентувавши рекламні медіапродукти, які спрямовані на різні категорії громадян: студентів, пенсіонерів, спортсменів та зоозахисників (вправа «М’ясо кенгуру»).

Учасники спільно з куратором пропрацювали та виокремили конкретні кроки щодо поширення навичок інфомедійної грамотності в бібліотеці, школі, громаді та суспільстві в цілому (вправа «Літаючі плакати»).

По завершенню кожного тренінгового дня бібліотекарі ділилися власними враженням від навчання, тренерської роботи та загальної організації заходу, відображуючи це на «Шкалі вражень».

Приємною несподіванкою став візит директора департаменту освіти і науки Миколаївської ОДА Алли Веліховської спільно з директором МОІППО Василем Шулярем, під час якого відбулась предметна розмова щодо проблем, з якими стикнулися сучасні шкільні бібліотеки та окреслено спільні практичні кроки для їх вирішення в умовах реформ децентралізації та «Нової української школи».

За активну роботу в рамках Літньої школи – кожен отримав заслужений сертифікат про підвищення кваліфікації!

Щиро дякуємо учасникам за активність, фаховість та бажання вчитися, тренерам – за компетентність, якісно поданий матеріал і креативність, а нашим надійним партнерам із Академії української преси – за фінансову та організаційну підтримку в проведенні заходу.

Попереду – нові медіаосвітні перемоги!